Names of Senators in Nigeria

Filed in Government, Government Agencies by on May 11, 2019 0 Comments

Names of Senators in Nigeria will be listed in this article. This will Nigerians to know the names of Senators and their Senatorial Districts.

There are 109 senators in the Senate of Nigeria. Each of the 36 states of the Federation has 3 senators each while the Federal Capital Territory (FCT) has only one.

Read Also: Names of Ministers and their Portfolios

Names of Senators in Nigeria

Names of Senators in Nigeria – Photo Source: https://www.slideshare.net

This is the list of the senators who will be completing their four-year tenure this 2019. However, some people from this assembly have been reelected during the last polls, this is because senatorial seats have no maximum number of tenures.

Names of Senators in Nigeria

Read Also: Names of Governors in Nigeria and their States

Here are Names of Senators in Nigeria:

Abia Central: Theodore Orji;

Abia North: Mao Ohuabunwa;

Abia South: Enyinnaya Abaribe.

 

Adamawa Central: Abdul Aziz Murtala Nyako

Adamawa North: Binta Masi Garba;

Adamawa South: Ahmadu Abubakar.

 

Akwa Ibom North East: Bassey Albert;

Akwa Ibom South: Nelson Effiong;

Akwa Ibom West: Godswill Obot Akpabio

 

Anambra Central: Uche Ekwunife;

Anambra North: Stella Oduah;

Anambra South: Andy Uba.

 

Read Also: Solutions to Bad Governance in Nigeria

 

Bauchi Central: Isah Hamma Misau;

Bauchi North: Ali Wakili;

Bauchi North: Suleiman Nazif.

 

Bayelsa Central: Emanuel Paulker;

Bayelsa East: Ben Murray-Bruce;

Bayelsa West: Ogola Foster.

 

Benue East: Barnabas Gemade;

Benue South: David Mark;

Benue West: Akume George.

 

Borno Central: Ahmad Zannah;

Borno North: Abubakar Kyari;

Borno South: Ali Ndume.

 

Cross River Central: John Enoh;

Cross River North: Rose Okoji Oko;

Cross River South: Gershom Bassey.

 

Delta Central: Ovie Omo-Agege;

Delta North: Peter Nwaboshi;

Delta South: James Manager.

 

Ebonyi Central: Ogba Joseph;

Ebonyi North: Samuel Egwu;

Ebonyi South: Sunday Oji.

 

Edo Central: Clifford Ordia;

Edo North: Alimikhena Asekhame Francis;

Edo South: Mathew Urhoghide.

 

Ekiti Central: Fatimat Raji-rasaki;

Ekiti North: Duro Faseyi;

Ekiti South: Biodun Christine Olujimi

 

Enugu East: Gilbert Nnaji;

Enugu North: Utazi Chukwa;

Enugu West: Ike Ekweremadu

 

Gombe Central: Goje Danjuma;

Gombe North: Bayero Nafada;

Gombe South: Joshua Lidani.

 

Imo East: Samuel Anyanwu;

Imo North: Achonu Nneji;

Imo West: Uzodinma Goodhope.

 

Read Also: 12 Striking Differences between Governance and Rulership

 

Jigawa North East has Muhammad Shitu;

Jigawa North West has Abubakar Gumel;

Jigawa South West has Sabo Mohammed.

 

Kaduna Central: Shehu Sani;

Kaduna North: Suleiman Hunkuyi;

Kaduna South: Danjuma La’ah.

 

Kano Central: Rabiu Kwankwaso;

Kano North: Barau Jibrin;

Kano South: Kabiru Gaya.

 

Katsina Central: Umaru Kurfi;

Katsina North: Mustapha Bukar;

Katsina South: Abu Ibrahim.

 

Kebbi Central: Adamu Aliero;

Kebbi North: Yahaya Abdullahi;

Kebbi South: Bala Ibn Na’Allah

 

Kogi Central: Ahmed Salau Ogembe;

Kogi East: Air Marshal Isaac Alfa;

Kogi West: Dino Melaye.

 

Kwara Central: Bukola Abubakar Saraki;

Kwara North: Shaába Lafiagi;

Kwara South: Rafiu Ibrahim.

 

Lagos Central: Oluremi Tinubu;

Lagos East: Gbenga Bareehu Ashafa;

Lagos West: Solomon Olamilekan Adeola.

 

Nasarawa North: Philip Aruwa Gyunka;

Nasarawa South: Suleman Asonya Adokwe;

Nasarawa West: Abdullahi Adamu.

Read Also: Impeachment Process in Nigerian Constitution

 

Niger East: David Umaru;

Niger North: Aliyu Sabi Abdullahi;

Niger South: Mustapha Sani.

 

Ogun Central: Prince Lanre Tejuosho;

Ogun East: Buruju Kashamu;

Ogun West: Joseph Gbolahan Dada.

 

Ondo Central: Tayo Alasoadura;

Ondo North: Robert Ajayi Boroffice;

Ondo South: Yele Omogunwa.

 

Osun Central: Olusola Adeyeye;

Osun East: Babajide Omoworare;

Osun West: Isiaka Adeleke.

 

Oyo Central: Monsurat Sunmonu;

Oyo North: Buhari Abdulfatai;

Oyo South: Adesoji Akanbi.

 

Plateau Central: Joshua Dariye;

Plateau North: Jang Jonah;

Plateau South: Jeremiah Useni.

 

Rivers East: George Sekibo;

Rivers South East: Olaka Nwogu;

Rivers West: Osinakachukwu Ideozu.

 

Sokoto East: Ibrahim Gobir;

Sokoto North: Aliyu Wamakko;

Sokoto South: Ibrahim Abdullahi.

 

Taraba Central: Yusuf Abubakar Yusuf;

Taraba North: Abubakar Sani Danladi;

Taraba South: Emmanuel Bwacha

 

Yobe East: Bukar Baba Ibrahim;

Yobe North: Ahmed Ibrahim Lawan;

Yobe South: Mohammed Hasan.

 

Read Also: Problems of Leadership in Nigeria and Possible Solutions

 

Zamfara Central: Kabir Garba Marafa;

Zamfara North: Tijjani Yahaya Kaura;

Zamfara West: Ahmed Rufai Sani.

 

FCT: Philips Aduda Tanimu Gombe

Tags: , ,

About the Author ()

I am Wisdom Enang; a Writer, Editor, and Publisher. To do businesses with us, reach us on our email or connect with me personally by clicking on Facebook.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *